Системи опалення будинку.
Системи опалення будинку Системи опалення будинку Системи опалення будинку
Системы отопления

Автоматизовані системи опалення з твердопаливним котлом.

Ковектор электрический.

  Відразу обмовимося: система опалення тому й називається системою, що складається з декількох компонентів, пов'язаних один з одним найтіснішим чином, а тому неможливо спроектувати якийсь гіпотетичний ланцюг, що складається з труб, радіаторів та іншого устаткування, змонтувати її й тільки потім замислитися над видом котла. Краще все передбачити заздалегідь.

  Для наочності візьмемо котел певної марки-Vitolig 150 (Viessmann) - це найбільш сучасний варіант твердопаливного газогенераторного котла. Його особливістю є процес горіння, який дає до 90% ККД. Однак наші поради підійдуть і тим, хто зупинився на більш простій моделі твердопаливного котла, але хоче отримати економічну, повністю автоматизовану систему опалення. Іншими словами, наша головна задача навіть при використанні твердопаливного котла отримати можливість регулювати подачу тепла в різні частини будинку, підтримувати в ньому задані, комфортні для нас температури. При цьому нікому не хочеться постійно чергувати в котельні, то заливаючи вогонь коли будинок нагрівся до бажаного ступеня, то розпалюючи його знову при зниженні температури. І потім, далеко не всі кімнати (а то й поверхи) використовуються господарями постійно, Навіщо витрачати на них дорогоцінну енергію?

  Досить підтримувати в цих приміщеннях невелику температуру. При наявності газового котла ці питання вирішуються більш-менш просто - автоматика котла налаштовується на певний режим роботи і вогонь у пальнику то затухає, то розпалюється, підтримуючи в системі опалення певну температуру. У випадку з твердопаливним котлом подібне неможливе: дрова не можуть моментально потухнути або також моментально спалахнути.

  Що ж робити?

  Головною відміною особливістю автоматизованої системи опалення з твердопаливним котлом є обов'язкова наявність в ній буферної ємності та обладнання гідравлічної обв'язки котла під назвою Laddomat 21.

Контролер газогенератора.

Буферна ємність і система LADDOMAT 21.

  Найперше призначення буферної ємності - акумулювати тепло, зберігати його і дозовано витрачати для обігріву. Саме завдяки здатності буферної ємності зберігати тепло і вдається автоматизувати всю систему опалення. Для чого служить система Laddomat 21? Процес газогенерації з твердого палива - деревини, відбувається при певній температурі. Laddomat 21 дозволяє підтримувати в котлі необхідну температуру і дозовано прогрівати буферну ємність без шкоди для котла.

  Як це відбувається?>

  Після розтоплення котла та досягнення котловою водою температури 65 °C, контролер включає циркуляційний насос терморегулятора в Laddomat 21. Виникає малий контур циркуляції, який забезпечує стабільну температуру, необхідну для правильного функціонування котла. Якщо температура в цьому контурі перевищує 60 °C, змішувач в Laddomat 21 відкривається і дозує холодну воду зі зворотної магістралі опалювального контура в контур котла таким чином, щоб температура не перевищувала 60 °C. Якщо внаслідок нестачі палива або з іншої причини температура котла знижується нижче 60 °C, циркуляційний насос терморегулятора в Laddomat 21 виключається. До моменту завершення розігріву котла буферна ємність встигає запастися достатньою кількістю тепла і готова в будь-який момент взяти на себе функцію обігріву всього будинку.

  При цьому немає потреби всю теплу воду з буферної ємності (а це часто більше тонни гарячої води) проганяти по системі за одну годину. Тепло буде витрачатися повільно, дозовано, завдяки наявності на радіаторах триходових клапанів. Вони, немов прискіпливі аптекарі, будуть підмішувати в надмірно гарячу воду подачі вже встигнувши трохи охолонути обратку, доводячи систему до потрібної температури. І якщо врахувати, що для контура під підлогового обігріву температура часто не перевищує +40 °C подачі (залежно від конструкції теплих підлог), обратка на 3-5 градусів холодніше, а на виході з буферної ємності ми, як правило, маємо +80 °C, то левову частку в системі становитиме теплоносій зі зворотного трубопроводу системи опалення.

  Таким чином, тільки в режимі підмішування можна тримати комфортну температуру в приміщенні протягом кількох годин. Буферна ємність іноді може виконувати функції бойлера, особливо якщо її обсяг 1000 і більше літрів буферної ємності. Відповідну температуру гарячої води забезпечує термостатичний змішувальний клапан.

Два котла в системі.

Два котли в системі.

  Ще одним конструктивним варіантом проектування системи опалення є монтаж двох котлів - твердопаливного і газового - одночасно або в міру накопичення грошових коштів: спочатку встановлюємо один котел, а через деякий час - другий. У цьому випадку газовий котел використовується в міжсезоння, коли споживання дорогого палива краще мінімізувати на вугілля та дрова переходячи з настання морозів.

  Існує реальна можливість використання одночасно двох котлів. Автоматика відстежує надходження тепла від твердопаливного котла і в допомогу йому в разі сильних морозів включає газовий. Як ми вже сказали, два цих котли можна монтувати або одночасно, або поступово, проте в проектній документації слід все врахувати заздалегідь, і в першу чергу це пов'язано з тим, що кожен котел потребує власного димоходу, які простіше запланувати на стадії проектування будинку.

  Щоправда, у житті не все буває за планом, і розумні думки, як правило, приходять не тоді, коли в них є гостра потреба. Якщо у вашому домі нічого такого заздалегідь не планувалося, але при цьому є бажання поставити два котли, можна вибрати один з двох варіантів монтажу димового каналу. Або спорудити приставний димар, або зупинити свій вибір на газовому котлі із закритою камерою згоряння - в цьому випадку не потрібний димовий канал, досить просвердлити в стіні отвір і вивести трубу на фасад.

Системы отопления