Системи опалення будинку.
Системи опалення будинку Системи опалення будинку Системи опалення будинку
Системы отопления

Мембранні розширювальні баки для систем опалення.

Мембранний розширювальний бак.

  Вода є не стискаючою рідиною. При нагріванні вона розширюється та утворює тиск в системі. У старих системах ця проблема вирішувалася за допомогою того, що в системі використовувалися труби великого діаметру, а також великогабаритні батареї. Також в найвищій точці встановлювався розширювальний бак, який компенсував розширення і тиск води. Все це створювало зайві клопоти. Потрібно було доливати воду, яка випаровувалася. Кисень, який потрапляв в систему окислював метал.

  В даний час використовується обладнання, яке більш ефективне в порівнянні зі старими системами. Це труби меншого діаметру, циркуляційні насоси, термостатичні клапани, радіатори з легких сплавів. Це все здешевлює вартість опалення. Але для всієї цієї системи потрібно ще пристрій, який би компенсував тиск в цій закритій системі. Таким пристроєм є мембранний розширювальний бак.

  Мембранний розширювальний бак це металевий бак, який складається з двох частин. Ці частини герметично розділені між собою. В одній частині міститься повітря, а в іншу надходить рідина з системи опалення. У первісному стані мембранний розширювальний бак повністю заповнений повітрям. При нагріванні, рідина розширюється, і надлишки її надходять в мембранний розширювальний бак. При попаданні в мембранний розширювальний бак, рідина тисне на повітря, і повітря стискається і тим самим звільняє певний обсяг для рідини, і віджимаючи мембрану в бік. При охолодженні, рідина стискається, а повітря під тиском витісняє її назад у систему.

Схема розширювального бака.

  Мембранні розширювальні баки діляться на два види. Це баки зі змінною і постійною мембранами.

  Постійна мембрана жорстко прикріплена по всьому периметру бака. В одній частині бака знаходиться повітря, а в іншій частині теплоносій. Зовнішня частина бака покрита емаллю. У середині, бак покритий епоксидною водостійкою фарбою. Ця фарба захищає стінки бака від корозії. У початковому стані бак повністю заповнений повітрям, мембрана притиснута до поверхні всередині бака. При збільшенні температури теплоносія, об'єм рідини збільшується, тим самим збільшується тиск який вичавлює теплоносія в мембранний розширювальний бак. Теплоносій надходить в бак і віджимає мембрану в протилежну сторону. Повітря в протилежній частині бака стискається.

  Недоліком цієї конструкції є те, що неможливо поміняти мембрану, коли вона вийде з ладу. Але при нормальній роботі системи опалення, максимально рідина розширюється тільки в момент запуску. В інших випадках розширення відбувається плавно без значних скачків. У таких випадках мембранні розширювальні баки служать дуже довго.

  Перед початком опалювального сезону потрібно перевірити тиск в мембранному розширювальному баку. У системах з великим опалювальним об'ємом, тиск контролюється за допомогою стаціонарного манометра. Тиск в мембранному розширювальному баку підніматися до певної величини. При перевищенні цієї величини бак може розірватися. Для цього встановлені запобіжні клапани, які запобігають таку аварійну ситуацію. У баках для індивідуального опалення тиск становить приблизно 3,5-4 бару.

  Другий вид мембранних розширювальних баків, це фланцеві баки зі змінною мембраною. Їх виготовляють два види: горизонтальні та вертикальні. Особливість цих баків полягає в тому, що рідина знаходиться в середині мембрани. Ця рідина не контактує з внутрішньою поверхнею мембранного розширювального бака. Тому внутрішня поверхня не вимагає спеціального покриття. У цих баках мембрана замінюється через фланець, прикріплений кількома болтами.

Переваги мембранних розширювальних баків над відкритими розширювальними баками.


Розміщення розширювального бака.

  Мембранні розширювальні баки діляться на два види. Це баки зі змінною і постійною мембранами.

- Бак розміщується біля котла і не потрібно тягнути його на горище, де можливий ризик замерзання взимку. Звільняється місце на горищі, де в даний час горище модно використовувати під житлову площу.
- У закритій системі вода не контактує з повітрям, а тому не розчиняється додаткове повітря у воді. Що продовжує термін життя труб і радіаторів.
- Тиск рівномірно створюється по всій системі. Це запобігає утворенню бульбашок у верхніх радіаторах.
- При збільшенні тиску в мембранному розширювальному баку, запобіжний клапан витравлює опалювальну рідину в каналізацію.

  Початок роботи мембранного розширювального бака починається, коли нагріта рідина в системі розширюється і шукає собі додатковий простір. Піднімається тиск в системі, він тисне на мембрану і тим самим рідина відтісняє собі додатковий простір. Якщо не було б мембранного розширювального бака, то міг би лопнути котел і труби з радіаторами від високого тиску. Мембранний розширювальний бак для системи опалення підбирається індивідуально, залежно від обсягу всієї опалювальної системи. І з таким розрахунком, щоб максимальний тиск у системі не перевищував допустимого тиску для розширювального бака.

Системы отопления