Системи опалення будинку.
Системи опалення будинку Системи опалення будинку Системи опалення будинку
Системы отопления

Каміне опалення з водяним вкладишем.

Камін з вкладишем.

  Сучасні каміни з водяним вкладишем можна інтегрувати в систему опалення. Це допоможе оптимізувати витрати на обігрів будинку. У деяких випадках камін може виступати як основне джерело тепла, але при цьому слід зважити всі за і проти такої системи.

  Багато домовласників приймають рішення разом з традиційним котлом використовувати в системі опалення будинку сучасні каміни з вкладишем. Це пов'язано з можливістю оптимізації витрат на опалення в умовах зростаючих цін на газ, рідке паливо та електроенергію. Крім того, існують естетичні та екологічні переваги цих опалювальних приладів. Дим, що утворюється під час згоряння дров, містить менше забруднень, ніж дим від згорання, наприклад, вугілля. Каміни з вкладишами від звичайних відкритих камінів відрізняються тим, що більша частина отриманого в них тепла залишається в приміщенні, а не вилітає разом з димом у димохід. Але головне - деякі каміни з вкладишем з успіхом можуть бути інтегровані в єдину систему опалення спільно з традиційними джерелами тепла.

  Камін з водяним вкладишем і котел у відкритій системі - рішення, яке рекомендується використовувати в існуючих будинках, оснащених системою опалення відкритого типу.

  Інший спосіб обігріву будинку за допомогою каміна - використання його як джерело тепла для водяної системи опалення. Такий камін, званий каміном з водяною рубашкою, відрізняється від звичайного тим, що теплова енергія, що утворюється в результаті спалювання в ньому дров, обігріває не повітря, як у звичайних камінах, а воду - подібно котлам, які працюють на газі, твердому або рідкому паливі. Отже, камін з водяною рубашкою можна використовувати з традиційною радіаторною системою опалення, зберігаючи економічні, естетичні та екологічні переваги звичайного каміна. Теплова потужність таких камінів становить 10-40 кВт. Слід пам'ятати про те, що вона не є постійною і залежить від кількості в топці палива, а також від фази його згоряння.

  Увага! У каталогах виробники зазвичай вказують номінальну потужність камінів. На практиці камін періодично може генерувати вищу потужність. Виробники запевняють, що каміном з водяною рубашкою можна опалювати будинок площею до 350 м².

  Кому підходить камінний обігрів?

  Камінний обігрів (за допомогою каміна з водяною рубашкою) не можна рекомендувати людям зайнятим, фізично слабким або просто лінивим. Камін вимагає постійної турботи: періодично потрібно привозити дрова, складати їх і сушити. Через кожні кілька годин дрова потрібно підкладати в камін.

  Небажано також тривала відсутність мешканців. Якщо, приміром, власник каміна відправиться взимку в тривалу відпустку, і будинок в цей час не буде обігріватися, то температура може опуститися нижче нуля. У разі використання каміна з водяним вкладишем реальній загрозі піддається наповнена водою система опалення. Щоб уникнути проблем з забезпеченням безперервної роботи системи опалення (коли власник відсутній або хворий), каміни з водяним вкладишем встановлюються в системах спільно з не вимагаючими постійної присутності електричними або газовими (в дуже рідкісних випадках - рідко паливними) котлами.

  Така система управляється автоматично і дозволяє забезпечувати в приміщеннях тепловий комфорт або, принаймні, так звану чергову температуру (на кілька градусів вище нуля) - залежно від побажань споживача і потужності використовуваного котла.

  У відкритій або закритій системі опалення?

Камін з водяним вкладишем.

  Каміни з водяною рубашкою, як і твердопаливні котли, з міркувань безпеки можуть працювати тільки у відкритих системах опалення (тобто з відкритим розширювальним бачком), в яких вода контактує з атмосферним повітрям. Завдяки цьому підвищення температури води не викликає зростання тиску в трубах.

  Однак сучасні системи опалення значно ефективніше застосовувати в закритій системі. У цьому випадку виключена втрата води внаслідок випаровування, вона менше піддається забрудненню. Системи надійно функціонують, вони дешевші в експлуатації, в них легше застосовувати автоматичне регулювання. Щоб не відмовлятися від безперечних переваг, у системах, в яких задіяні каміни з водяною рубашкою, додатково встановлюють теплообмінник, що розділяє систему опалення на два водяних контури: один - камін і теплообмінник (відкритий контур), другий - теплообмінник, додатковий котел і радіатори (закритий контур). Для цієї мети використовують невеликі, що володіють дуже високим ККД пластинчасті теплообмінники

  Камін з водяною рубашкою і котел в закритій системі - рішення, яке рекомендується використовувати в нових будинках. Управління температурою води легко здійснювати, якщо джерелом тепла служить газовий або електричний котел (їх можна автоматично включати і виключати).

  Аварійне живлення використовується в системі опалення, що використовує камін з водяною рубашкою спільно з іншим котлом. Причиною надмірного зростання температури води може бути відключення електропостачання. Внаслідок цього в системі опалення припиняється циркуляція води, що створюється електричним циркуляційним насосом. При відсутності електрики система перестає працювати, а тепло, вироблене в каміні з вкладишем, не відбирається в теплообміннику. Це призводить до надмірного зростання температури води в контурі каміна. Виникнення даної ситуації можна уникнути, використовуючи джерело безперебійного живлення (UPS). Він складається з акумулятора та електронної системи, яка автоматично включає його у випадку, якщо в мережі пропала електрика. Зарядка акумулятора також проводиться автоматично після появи напруги в мережі.

  Для кого це окупається?

  У новому будинку витрати на установку системи (камін, який працює паралельно з додатковим джерелом тепла, пластинчастий теплообмінник, система безпеки, джерело безперебійного живлення) є високими. Проте їх можуть компенсувати нижчі експлуатаційне витрати. Особливо це стосується споживачів, які не мають доступу до природного газу. Витрати, пов'язані з експлуатацією каміна з водяною рубашкою, безсумнівно будуть нижчими, ніж витрати на підтримку виключно електричного опалення.

  Більш привабливо виглядає варіант системи, що складається з каміна з водяним вкладишем та електричного котла, ніж рідко паливного котла який займає багато місця, а також резервуару для рідкого палива. Вартість встановлення електричного котла нижче, а якщо експлуатувати його в нічний час (електрика за нічним тарифом), то й експлуатаційні витрати будуть істотно нижчі.

  У той же час є ще естетичне задоволення від усвідомлення того, що будинок обігрівається каміном. Тим мешканцям, у яких в будинку є центральне опалення, але вони хотіли б мати ще й камін, можна рекомендувати камін з водяним вкладишем. Його можна під'єднати до існуючої системи опалення та для обігріву приміщень і використовувати те тепло, яке утворюється при спалюванні дров в каміні. Грошові вкладення в повноцінну систему (камін з водяним вкладишем, пластинчастий теплообмінник, система безпеки таі керуюча арматура) - досить високі. Простіші рішення можуть виявитися дуже складними в експлуатації. При сприятливих умовах камінне опалення може значно знизити витрати на обігрів будинку

  Чим відрізняється закрита система від відкритої?

  Підвищення температури води спричиняє збільшення її в об'ємі. Оскільки система повністю заповнена водою, її об’єм не може збільшуватись вода стискається і, отже, збільшується сила, з якою вона тисне на стінки труб, тобто в системі зростає тиск. Щоб не сталося руйнування якого-небудь елемента системи, необхідно використовувати систему безпеки. Найпростіше, необхідний (цього вимагають нормативні документи) і достатній засіб - запобіжний клапан. В момент перевищення тиску, допустимого для даної системи, клапан відкривається і деяка кількість води зливається в каналізацію, завдяки чому тиск в системі падає.

  Спрацьовувати запобіжний клапан повинен тільки в аварійних випадках, під час звичайної експлуатації цього відбуватися не повинно. Оскільки температура води в системі весь час змінюється, змінюється і її об’єм, тому необхідно пристрій, який автоматично компенсує ці коливання. Таким пристроєм є розширювальний бак. Він може бути закритим (мембранним) - в системах з газовими, рідко паливними або електричними котлами, де є можливість оперативного зменшення температури (припинення подачі палива), або відкритим, в системах з твердопаливними котлами, в яких існує високий ризик неконтрольованого зростання температури.

Системы отопления